گذری بر کنگره چشمه آفتاب

نگاهی گذرا بر کنگره بین المللی چشمه آفتاب

(برگزار شده در خردادماه ۱۳۹۳)

10

عنوان: کنگره بین المللی چشمه آفتاب

بزرگداشت شهید آقا مصطفی، مجتهد کمره (پدر امام خمینی(ره))

زمان برگزاری: خردادماه ۱۳۹۳

مکان برگزاری: خمین، زادگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران

کنگره بین المللی بزرگداشت شهید آقا مصطفی، مجتهد کمره (پدر امام خمینی(ره)) با هدف معرفي شخصيت علمي،سياسي و اجتماعي شهید آقا مصطفی، مجتهد کمره و همچنین جمع آوري اسناد و مدارك علمي و تاريخي مرتبط با دوران زندگي ايشان و كودكي حضرت امام خميني(ره)، معرفي منطقه خمين و استان مركزي و نقش آن در تحولات سياسي، اجتماعي و مذهبي در روزهای هفتم و هشتم خرداد ماه سال ۱۳۹۳ در زادگاه رهبر کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.

پس از ۳۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامي، كار بزرگ و باعظمتي براي زدودن غبار گمنامي از چهره شخصيتي چون آقامصطفي،مجتهد كمره پدر بزرگوار حضرت امام خميني(ره) آغاز شده است.گمنامي ايشان، تا حدي بود كه در آغاز اين كار بزرگ، ما به هرجا قدم گذاشتيم و خدمت هر بزرگواري كه رسيديم به ديده ترديد به اين اقدام نگاه مي كردند و بيان مي داشتند عنوان "بين المللي" براي چنين رويدادي صحيح نيست و اگر هم باشد چنين رويداد علمي و فرهنگي بزرگي خارج از ظرفيت علمي و فرهنگي شهرستان خمين است. اما ما كار را با توكل به خداي متعال و ذكر فاتحه براي امام عزيز آغاز كرديم كما اين كه در دوران حيات ايشان نيز هم او بود كه  همت بلند و افق ديد وسيع داشتن را به ما آموخت.

خمين، هرچند شهري كوچك در جغرافياي پهناور ايران اسلامي است اما تاريخ آن سرشار از جوشش و پويش است و همواره مردم اين شهر در مقاطع مختلف تاريخي اعم از مبارزات قبل از انقلاب اسلامي و يا جنگ تحميلي بصيرت خود را نشان داده اند، شهر هزار و يك شهيد كه -به گواه آمار -به نسبت جمعيت، دومين شهر پرشهيد كشور به شمار مي رود به خود مي بالد كه همواره خاستگاه علما، شهدا و بزرگان بوده است و اوج اين افتخار در شخصيت بارز و چهره درخشان عبد صالحي چون حضرت امام خميني(ره) تجلي مي يابد.

شورای سیاست‌گذاری کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله شهید سیدمصطفی موسوی خمینی (پدر امام خمینی(ره)) نزدیک به ۱۹ ماه به جمع آوری تمام اطلاعات مکتوب و غیرمکتوب موجود درباره ایشان پرداخت و با دعوت از محققان برجسته کشور، بارقه امید نمایان شد و تلاش جمع برگزارکنندگان کنگره مورد تایید و تشویق بزرگان قرار گرفت. ازمیان ۵۰۰ مقاله رسیده به دبيرخانه كنگره (شامل ۳۰۰ مقاله دانشجويى و دانش آموزى، ۱۵۰ مقاله اساتيد حوزه و دانشگاه و ۵۰ مقاله خارجى) پس از بررسى، تعداد ۳۵ مقاله توسط كميته علمى مورد پذيرش قرار گرفت که ماحصل آن به شرح ذیل، تقدیم علاقه‌مندان به امام  گردید:

  1. کتاب نفیس خاندان امام به روایت اسناد(شامل اسناد و تصاویر مرتبط با پدر و جد پدری ایشان)
  2. کتاب خاندان امام خمینی(ره)
  3. کتاب خمین در گذر تاریخ
  4. کتاب سرآغاز بیداری(جریان‌شناسی دوران حیات پدر حضرت امام(ره))
  5. کتاب خمین و فعایت‌های سیاسی اجتماعی آیت‌الله پسندیده
  6. کتاب هفت اقلیم(معرفی اماکن منتسب به حضرت امام در جهان)
  7. کتاب مجموعه مقالات شامل مقالاتی توسط پژوهشگران تاریخ در خصوص جایگاه علمی،مذهبی، اجتماعی و نحوه شهادت پدر حضرت امام و نیز دوران کودکی و نوجوانی  خود ایشان.
IMG_7984
IMG_7999
IMG_8557
IMG_8042
IMG_7998
IMG_8024

پیام علما و مراجع اعظام به کنگره:

Safi
Makarem
Nuri Hamedani
Alavi

انتشار ۵ شماره ویژه نامه کنگره:

1
2
3
4
5

اميد آنكه دستاوردهاي علمي و فرهنگي اين كنگره، چراغي فراروي تمام پژوهندگان و نيز علاقه مندان به حضرت روح الله در سراسر جهان باشد.